Jesus-sleeping-in-boat-at-peace-in-storm

„ … a on zaspal … “

15. októbra 2015 Martin Mráz 0 Comments

Zamyslenie z liturgie.

Katedrála Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach, 14.10.2015, Lk 37. začalo (8, 22 – 25).

Už sa Vám niekedy stalo, že ste zaspali? Ak ste sa v to ráno nemuseli niekam ponáhľať, alebo ste nemali dohovorené nejaké stretnutie, tak to „zaspanie“ mohlo byť príjemným predĺžením noci. Ale ak ste mali mať nejakú dôležitú prednášku, dohovorené stretnutie alebo návštevu u lekára, tak to Vaše „zaspanie“ je naozaj nepríjemná vec.

A čo sa stane, keď zaspí Boh??? Mnohí si to ani nevšimnú. Väčšina z nás žije tak, akoby Boh spal, dokonca robíme všetko preto, aby sa nezobudil. Niektorí povedia, nech si spí vtedy, keď ho nepotrebujem, keď mi je dobre, keď sa mi darí, keď mám dosť síl, keď sú tu druhí, aby mi slúžili … To isté si mohli myslieť aj Ježišovi učeníci. Mnohí z nich boli skúsení rybári. Celý život sa plavili po Genezaretskom jazere, zažili a prežili toho už naozaj dosť. Oni vedeli ako sa ovláda loď, čo treba robiť, keď je na mori zlé počasie a búrka. A predsa prišla chvíľa, keď si už nevedeli pomôcť sami. Prišiel čas, keď oni skúsení rybári museli osloviť tesára, aby im pomohol.

Boh nespí. On len čaká, kedy ho oslovíme. On rešpektuje moju a tvoju slobodnú vôľu, naše rozhodnutia. Rešpektuje to, že ho nepotrebujeme, že si myslíme, že všetko zvládneme sami.

Ale občas sa dočká aj On. Keď si ako učeníci uvedomíme, že loď nášho života sa potápa, vtedy si uvedomíme, že potrebujeme pomoc, vtedy na neho začneme kričať. A Boh svojim slovom vnáša do rozbúreného mora nášho života pokoj. V tom tichu, ktoré nastáva po skončení búrky si nielen učeníci, ale každý y nás môže uvedomiť ani nie tak svoju malosť, ale skôr veľkosť Boha, ktorý sa neunaví čakaním na naše pozvanie.

To čo spievame na každý rok Nedeľu Paschy – Veľkú Noc, „Boh vstáva a jeho nepriatelia sa tratia, spred jeho tváre utekajú tí, čo ho nenávidia,“ je pozvaním prežívať potrebu prítomnosti Ježiša Krista v našich každodenných búrkach. On nespí, On vstáva, aby zlo zmizlo z našich životov. Nie kvôli našim schopnostiam, ale kvôli jeho sile.

Share on FacebookEmail this to someoneShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this page

Previous Post

Next Post