darcek

“Dobré dary”

3. novembra 2015 Martin Mráz 0 Comments

Zamyslenie z liturgie.

Katedrála Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach, 28.10.2015, Lk 56. začalo (11, 9 – 13)

„dobré dary“

Pomaly sa približujeme k sviatkom Narodenia Pána – Vianociam. Sú to sviatky, ktoré nezačínajú 23. Decembra, ale často už v septembri. Sme bombardovaní rôznymi nápadmi na darčeky, začíname snívať o tom, čo by sme si aspoň raz do roka mohli dopriať pod vianočný stromček a naše deti začínajú písať listy Ježiškovi. Aká je to veľká radosť, keď si človek v ten tajomný večer otvorí balíček a tam nájde to, čo si želal … a aká je to radosť, keď človek otvoriac si ten balíček, tam nájde ponožky :)

Všetci snívame, o dobrých veciach, či už materiálnych alebo duchovných. A rodičia nás naučili prosiť, lebo prosba je to, čo nám často zaručí tú našu vytúženú vec.

Dnes aj Ježiš učí prosiť svojich apoštolov. A učí prosiť aj každého jedného z nás. My si však povieme, ale veď my prosiť vieme!!! Veď všetky naše modlitby, návštevy chrámov, celé naše náboženstvo je o „zdokonaľovaní“ našich prosieb k Bohu. My vieme, začo máme prosiť. Chceme byť zdraví, mať sa dobre, mať trocha viacej peňazí, urobiť skúšku, či skončiť vysokú školu …. atď.

A tu prichádza Ježiš a ešte nás aj utvrdzuje, že všetko o čo prosíme aj dostaneme. Utvrdiac nás v tom, že naše prosby budú vypočuté, zdôrazní, že dostaneme Sv. Ducha. Aké veľké prekvapenie. Ako keď si otvoríme vianočný balík a nájdeme tam ponožky.

Azda Boh nevie, čo potrebujeme? Nevie, že sme chorí, neúspešní, rozhádaní, nesieme si svoje kríže, bolesti a slabosti, že sme hladní a smädní? Prečo nám dáva Sv. Ducha?

Lebo On vie, že viac ako potreby mojich rúk a nôh a môjho žalúdka, sú potreby môjho srdca. Preto skôr ako všetko ostatné nám chce dať toto. Preto pozýva nielen apoštolov, ale každého jednéeho z nás pochopiť toto veľké tajomstvo. Boh chce vypočuť naše prosby a často ich aj vypočuje. Hľadá však spôsob, ako obrátiť náš zrak k tomu, čo si málo všímame.

Aj tento pomaly predvianočný čas je príležitosťou zamyslieť sa. Prosím Boha o mnohé veci, prosím ho však naozaj o to, čo potrebuje moje srdce?

Share on FacebookEmail this to someoneShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this page

Previous Post

Next Post